Hundreds of Sport Martial Artists across the western hemisphere convened for the WORLD LEAGUE FINALS X at the Peppermill Resort Casino in mid October 2014 for the Martial Arts’ Fall Classic. Below are the Winners during the 2-day Championship Event.

On behalf the LEAGUE and its Staff we Congratulate these Winners:

Division:                        World Champion:                        Runner Up Champion:

 

K-1                                    Christian Doucet                            Kaitlyn Garcia

K-2                                    AJ Martin

K-3                                    Joshua Villanueva

K-5                                    TJ Coulter                                         Makayla Freeman

K-6                                    Jesus DelaCruz                             Jacob DeCastro

K-7                                    Addie Perry

K-8                                    Nevaeh Escario                            Elizabeth Keene

K-9                                    Sophia Campos                             Jesse Dedmon

K-10                                    Katelynn Lam

K-11                                    Alexandra Torres                        Rene Venegas

K-12                                    Layla Rojas                                    Jesse Dedmon

K-13                                    Kobe Shaw                                     Bryce Vu

K-14                                    Brooklyn Pehargou                  Aaron Smith

K-15                                    Alexia Barajas                           Quianna Hicks

K-16                                    Joel Silva

K-17                                    Matthew Regala

K-18                                    Gage Alvino                                  Maximo Torres

K-19                                    Arabella Cullen                         Jesus Barragan

K-20                                    Mya Lagdamen                        Garrett Kahl

K-21                                    Sean Magallanes

K-22                                    Jolina Aguigui

K-23                                    Kailee Nieltawee                        Jonathan Keene

K-25                                    Sophia Flores

K-26                                    Jolina Aguigui                             TJ Carrothers

K-27                                    King James Daraug                  Abel Ramos

K-28                                    Alyssa Dumlao                            QJ Pastor

K-29                                    Alex Garza                                     Dominic DeCastro

K-30                                    Raymondn Madeiros

K-31                                    Jaanki Patel                                    Stewart Valdez Jr.

K-32                                    Mika Yoshida                                Saawan Patel

K-33                                    Kenji Chan                                     Marco Diaz III

K-34                                    Ethan Collins

K-35                                    Logan Chase

K-36                                    Aira Manalansan                        Ashlar Pastor

K-37                                    Aaron Williams

K-40                                    Rachel Bryant

K-41                                    Jilmy Ruiz Pena                           Rocael Calja

K-42                                    Adrienne Alvino

K-43                                    Roman Escamilla                       Mike McClure

K-44                                    Kathryn Kaldunski

K-45                                    Mike Guido                                    Oscar Garrido

K-49                                    Kathryn Logronio                      Vahl Sepelagio

K-51                                    Federico Paez                                Marco Diaz Jr

K-52                                    Valerie Nunley                              Santos Garza

K-54                                    Marco Diaz Jr

K-55                                    Jim Dedmon                                  Jan Galano

 

10688048_776843675710615_50870974354150609_o

Division:                        World Champion:                        Runner Up Champion:

W-56                                    Rene Venegas

W-57                                    Jesse Dedmon

W-59                                    Bryce Vu

W-60                                    Gage Alvino                                    Alexis Souza

W-61                                    Jason Adams                                 Abel Ramos

W-63                                    Dominic DeCastro

W-65                                    Kevin Tran                                    Stewart Valdez Jr

W-67                                    Josiah Nunley

W-68                                    Santos Garza

W-69                                    Michael Recinos                        Marco Diaz Jr

W-70                                    Jim Dedmon                                Salvador DeCastro

C-72                                    Jesse Dedmon

C-73                                    Kobe Shaw

C-74                                    Addie Perry

C-77                                    Garrett Kahl

C-78                                    Seth Lee

C-81                                    Vincent Tran

C-82                                    Aaron Williams                           Trace Megellas

C-84                                    Jilmy Ruiz Pena

C-85                                    Marco Diaz Jr

MK-87                                    Sofia Campos

MK-88                                    Kobe Shaw

MK-89                                    Addie Perry

MK-93                                    Alex Garza                                    Seth Lee

MK-95                                    Vincent Tran

MK-97                                    Trace Megellas                        Aaron Williams

CW-101                        Makayla Freeman

CW-102                        Jesse Dedmon                                  Jesus DelaCruz

CW-103                        Kobe Shaw

CW-104                        Addie Perry

CW-106                        Abel Ramos                                        Daniel Huckabee

CW-107                        Ryan Manalansan

CW-108                        Noah Fort                                           Alex Garza

CW-110                        Kevin Tran

CW-111                        Aira Manalansan

CW-112                        Aaron Williams                               Hana Dvorak

CW-114                        Marco Diaz Jr                                    Jilmy Ruiz Pena

CW-115                        Nathan Fort                                        Jim Dedmon

MW-116                        Azyirus Easter

MW-117                        Sophia Campos                               Jesse Dedmon

MW-118                        Kobe Shaw

MW-119                        Addie Perry

MW-123                        Noah Fort                                        Alex Garza

MW-127                        Trace Megellas                              Hana Dvorak

MW-130                        Nathan Fort                                   Marco Diaz Sr.

STK-1                                    Nathan Fort

SD-1                                    Diezel Marks

SD-3                                    Marco Diaz III

 Division:                        World Champion:                        Runner Up Champion:

FTK-1                                    Francosantiago Valencia

FTK-2                                    Dallas Cumplido                        Sergio Gonzalez

FTK-3                                    Zahra Farlow                               Elizabeth Jacobik

FTK-4                                    Adam Gonzalez

FTK-5                                    Ethan Weinert

 

FTW-1                                    Francosantiago Valencia

FTW-3                                    Ona Weinert

 

FTB-1                                     Jayden Cartagena                     Francosantiago Valencia

FTB-3                                    Jackson Elders                           Osman Souza

FTB-4                                    Adam Gonzalez

FTG-1                                    Jaden Axe

FTG-2                                    Dallas Cumplido

FTG-4                                    Yasmin Evans                              Alexis Souza

FTG-5                                    Briana Bravo

10382836_776844595710523_2646253276173670832_n

Division:                        World Champion:                        Runner Up Champion:

BS-1                                    Christian Doucet                        Nicholas Lam

BS-2                                    Kaine Garcia                                 TJ Coulter

BS-3                                    Jesus DelaCruz                           Jaden Tiu

BS-4                                    Alex Ruiz                                        Cole Brandon

BS-5                                    Jovanni Valdez                          Noryanan Rajan

BS-6                                    Adrian Gomez                            Ramzi Abid

BS-7                                    Maximo Torres                         Aaron Smith

BS-8                                    Isaiah Felix                                 Isaiah Nuval

BS-9                                    Alejandro Alamilla                  Garrett Kahl

BS-10                                    Sean Magallanes

BS-11                                    TJ Carrothers                           Kennedy Cartagena

BS-12                                    Kenohe Leonor                        Jason Adams

BS-13                                    QJ Pastor                                    Ryan Manalansan

BS-14                                    Santana Rivera                        Alex Garza

BS-15                                    Raymond Madeiros              Ethan Collins

BS-16                                    Esai Moreno                              Logan Chase

BS-17                                    Ryan Regala

BS-18                                    Koji Chan

BS-21                                    Ashlar Pastor                            Saawan Patel

BS-22                                    Josiah Nunley                           Maxx Sanchez

1234706_776844005710582_5361932557533795814_n

Division:                        World Champion:                        Runner Up Champion:

GS-2                                    Megan Miyamoto                        Makayla Freeman

GS-4                                    Elizabeth Jacobik                        Caydence Johnson

GS-5                                    Leia Miyamoto                              Layla Rojas

GS-6                                    Alexis Aying                                    Katelynn Lam

GS-7                                    Taylor Pruett                                  Brooklyn Pehargou

GS-8                                    Arabella Cullen                            Alexis Barajas

GS-9                                    Yasmin Evans

GS-11                                    Tawny Smith                                Rianna Sadsad

GS-12                                    Kaliya Sunga                                Francesca Apaya

GS-13                                    Alyssa Dumlao                             Elizabeth Garcia

GS-14                                    Kayla Miyamoto                          Sophia Flores

GS-16                                    Emily Reid Barker

GS-17                                    Mika Yoshida                               Leah Valencia

GS-20                                    Jaanki Patel

GS-21                                    Harlie Curiel                                 Aira Manalansan

GS-22                                    Ahmanni Scott                             Liliana Lilibeth

 

Division:                        World Champion:                        Runner Up Champion:

WS-1                                    Valerie Nunley

WS-2                                    Dawn Adams                               Kathryn Logronia

WS-3                                    Rachel Bryant

WS-5                                    Maria Jose Rodriguez

 

MS-1                                    Andrei Carpo                               Vahl Sepelagio

MS-2                                    Mike McClure Sr                        Kerry Goodwin

MS-3                                    Miguel Domine                          Wilbert Carrillo

MS-4                                    MJ Amba                                       Emmanuel Laredo

MS-5                                    Diego Rosales                              Oscar Garrido

MS-6                                    Jamal Albini                                Juan Gualito

MS-7                                    Luis Enrique Guevara            Brandon Nunley

MS-8                                    Chris Eugenio                              Eric Lee

MS-9                                    Manny Bujold                              Michael Garcia

MS-10                                    Wade Taylor                               Mike Guido

 

Division:                        World Champion:                        Runner Up Champion:

CS-1                                    Nicholas Galvin

CS-2                                    Jack Herrick                                    Diezel Marks

CS-3                                    Sammy Volynsky-Krug

CS-4                                    Maximo Torres                               Jonathan Keene

CS-9                                    Esai Moreno

CS-10                                    Alexandra Torres

CS-12                                    Layla Rojas

CS-13                                    Arabella Cullen

CS-14                                    Yasmin Evans

 

13yrs & Under Junior Black Belt Kata Grand Champion: Sean Magallanes

14-17yrs Junior Black Belt Kata Grand Champion: Aaron Williams

 

10-13yrs. Boys Sparring Grand Champion: QJ Pastor

10-13yrs Girls Sparring Grand Champion: Kayla Miyamoto

 

18yrs+ Black Belt Kata Grand Champion: Mike Guido

18-29yrs Men’s Black Belt Sparring Grand Champion: Jamal Albini

© 2014 The League MMA
Top
Follow us: